Skrevet av Trygve Skaug
Forlag: Cappelen Damm (2020)
Sjanger: Poesi
Kilde: Kjøpt
Anmeldt av Julie Karoline
Jeg leser sjelden dikt. Så det at jeg kjøpte denne boka var mer en tilfeldighet enn en planlagt handling. Ikke fordi jeg har noe i mot sjangeren, jeg leker meg med diktskriving selv, men fordi jeg ofte strever med å forstå dem.
Dikt skal romme mye på liten plass og ofte blir det brukt ord og vendinger jeg ikke kan. Metaforer og sammenligninger jeg ikke forstår. Og jeg vet ikke med dere, men jeg liker ikke å lese noe som gjør at jeg føler meg dum.
Ikke slipp er ikke en slik diktsamling. Denne forstod jeg. Denne likte jeg.
Da du kom
falt brikkene på plass
så du kan godt
bare rote dem litt
i noen år
nå vet jeg jo hvor de skal være
Å skrive dikt er ikke lett. Dikt er så mye mer enn bare rim. Et dikt skal romme utrolig mye på færrest mulig ord.
Ord er ikke alltid nok til å forklare en følelse. Eller; det finnes ikke alltid riktig ord til å forklare en følelse. Og det er her dikt er så geniale. En god dikter finner ordene og vendingene som treffer følelsene.
Nå, én dikter vil ikke treffe alle. Leseren bør være på samme sted som dikteren. Sitte med de samme tankene og følelsene. Ellers vil ikke ordene gi samme mening.
Eller, mening gir dem nok, men den samme tyngden eller dybden? Og det samme diktet rommer ikke like mye for deg som for meg.
Nå skal du høre her
kjærlighet
hadde jeg visst at du
skulle komme
så hadde jeg ikke
møtt opp aleine
Denne diktsamlingen traff meg. Disse diktene beskrev følelser og tanker jeg har. Har hatt. Jeg kjente meg igjen i dem.
Jeg leste andres opplevelser av boka og flere uttrykte skuffelse. At Ikke slipp ikke var like god som Skaugs tidligere verk. Det kan godt være, jeg vet ikke siden dette var mitt første møte med forfatteren.
Og jeg fikk en leseopplevelse som frydet meg. Som overrasket meg.
Overrasket meg med å være dikt jeg likte. Dikt jeg forstod. Dikt som innlemmet meg i en verden jeg kjente meg igjen i.
Klart det er du
som skal være ankeret mitt
hvem vil ha et anker
som ikke aner hvordan
det ser ut på bunnen
Noen ganger trenger man dikt for å sette ord på det man ellers ikke klarer å sette ord på.
Og jeg kommer til å lese mer dikt fremover. For jeg ser jo nå at det finnes dikt og diktere der ute for meg også.
Sjekk ut Ikke slipp du også. Kanskje den er er noe for deg, kanskje ikke. Men den er uansett verdt en titt.
Kjære Gud
i dag er det ekstra fint
om du finnes
Hvis du ønsker å sjekke ut en annen diktsamling, kan du sjekke ut Kvit, norsk mann av Brynjulf Jung Tjønn.
Helt enig, Julie🙌🏻😀det du skriver, om dikt generelt. Ikke lest denne.
LikerLiker
«… En dikter må ha en sjel som fatter alt så fort at en eneste nyanse ikke unnslipper han. Og han må føle så skarpt og sterkt at det han sanser bare er en hånd som spiller på følelsenes strenger med utsøkt orden i variasjonene. Han må ha en sjel der kunnskap og innsikt i samme sekund glir direkte over i følelser, og slik at følelsene kaster lys tilbake og fører med seg ny innsikt…»
Middlemarch (Bind 1 s.248) av George Elliot.
LikerLiker
Tilbaketråkk: Året som gikk 2020 | edgeofaword
Tilbaketråkk: Kvit, norsk mann | edgeofaword